Makaleler
> Makaleler > Halka açık Wifi Kullanırken Güvenliğinizi Nasıl Sağlayacaksınız

Halka açık Wifi Kullanırken Güvenliğinizi Nasıl Sağlayacaksınız

20 Ara 2017Admin

 Ortak kullanıma açık olan Wifi bağlantılarını kullanarak internete bağlanan internet kullanıcılarını bekleyen tehlikelerin ne olduğu hakkında bilginiz olsaydınız, emin olun zorunlu olmadıkça asla kullanmadınız. Bu tür bağlantıları kullandığınız zaman kişisel bilgileriniz, şifreleriniz ve hatta kredi kartı bilgileriniz tehlike altındadır. Halka açık Wifi ağlarına saldırı düzenlemek oldukça kolaydır. Bu konuda az da olsa bilgisi olan herkes, basit programlar ile bunu gerçekleştirebilir. Bu tehlikeli yöntemlerden bazıları hakkında bilgi vermek isteriz:

1. Wifi ağına bağlı olan kullanıcıların trafiğini engellemek

2. Ağda iletilen bilgileri ele geçirmek

3. Wifi yönlendiricisinin şifresi illegal yöntemler ile çözülür ve trafik kontrol altına alınır.

 

1
 Halka açık wifi kullanırken güvenli kullanım için yerine getirmeniz gereken adımlar:

 

Halka Açık Wifi’leri Kullanmayın.

 Çok ihtiyacınız olmadıkça halka açık Wifi kullanmayın. Gerekli durumlarda cep telefonunuzun mobil internetini kullanın, ya da mobil internetinizin Wifi yönlendiricisini açın.

VPN Kullanın

Ücretsiz Wifi ağına bağlanacağınız zaman, mutlaka bir VPN aracılığı ile bağlanın. Böylece, Wifi şifresi kırılsa bile, kişisel bilgileriniz VPN sayesinde güvende olacaktır.

Cihazınızı paylaşıma kapatın

 Halka açık Wifi ile internete bağlı iken, dosya paylaşımı özelliğini kapatın ve Wifi noktasını açmak için geçici bağlantı özelliğini devre dışı bırakın.

Hesaplarınızdan çıkış yapın.

 Sosyal medya, e-posta, bankacılık işlemleri başta olmak üzere tüm hesaplarınızdan çıkış yapın. Otomatik giriş özelliğini kapatın ve sadece manuel giriş yapın.

2 Adımlı koruma kullanın

 Çift adımlı koruma özelliğini mutlaka kullanın. Şifreleriniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilse bile, cep telefonunuza sms onayı gelmeden kimse giriş yapamayacaktır.

Otomatik bağlantı kullanmayın

 Wifi özelliklerinde yer alan “ otomatik bağlan “ seçimini kaldırın. Ve bağlantıyı kullandıktan sonra “ bu ağı unut “ seçeneğini işaretleyerek, bağlantıyı cihazınızdan kaldırın. Sadece manuel bağlantı yapın.

Yasal ücretsiz Wifi ağlarını kullanın

 Genelde belediyelerin ve bazı ISP’lerin halka açık Wifi ağları, kimliği belirsiz ağlardan daha güvenlidir. Bu sayede bir derece daha güvende olabilirsiniz.

Güvenli Https protokolü kullanın

 Web sitelerine giriş yapınca, sol üst köşede yeşil simgenin yandığına dikkat edin. Bu, SSL ile güvenli bağlantı kurduğunuza işarettir. Https etkin olmayan sitelee giriş yaparken şifrelerinizi veya kişisel bilgilerinizi kullanmayın.

Güvenlik duvarı kullanın

 Ücretsiz halka açık Wifi ağına bağlanmadan önce, güvenlik duvarını etkileştirmeniz, güvenliğinizi artıracaktır. Ve kullandığınız yazılımların ( özellikle güvenlik programlarının ) sürekli güncel olmasına önem gösterin. En son güncellemelerin yüklü olması, sizi görünmeyen tehlikelere ve güncel zararlı virüslere karşı koruyacaktır.

Yukarıda listelenen tavsiyelerimize kulak verirseniz, güvenliğiniz en üst düzeyde olacaktır ve olası tehlikelerden korunabileceksiniz.

En İyi 5 Vpn Servisi
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1500+ oylama
  9.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1300+ oylama
  9.8
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  500+ oylama
  8.5
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.4
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar