Makaleler
> Makaleler > Ücretsiz VPN- Ücretli VPN Karşılaştırması

Ücretsiz VPN- Ücretli VPN Karşılaştırması

15 Ara 2017Admin

 Çoğumuz VPN hakkında bilgi sahibi olmamıza rağmen, ücretli Vpn ve ücretsiz Vpn arasındaki farkları tam olarak bilmiyoruz. Bu farkları detaylı bir şekilde inceledik ve sizin için rehber niteliği taşıyan bu yazıyı hazırladık. İnternette güvenlik sağlamak isterken, görünmeyen tehlikelere karşı kapınızı aralamış olabilirsiniz. Ücretsiz Vpn programları, çoğu zaman bu yönüyle zararlı olabilmektedirler.

 Ücretsiz Vpn hizmeti sunan çoğu şirketin, yasal olmadığı konusunda sizi uyarıyoruz. Yetkisiz Vpn şirketlerinin sunduğu hizmetlere karşı temkinli yaklaşmakta fayda var. Aksi halde güvenlik ve gizlilik konusunda istemeden bile olsa zor durumda kalabilirsiniz. Çünkü bu tür servislerin sunucularının güvenliği, ücretli Vpn servislerine göre daha alt seviyedir. Peki, bir Vpn şirketinin yasal olup olmadığını nasıl anlarız? İşte size bazı ipuçları:

  • Şirket hakkında detaylı bilgileri web sitesinde yazar ve incelemeye açık bilgiler olur
  • Domain adı eski ve güvenilirdir.
  • İletişim bilgileri gerçektir ( Mutlaka test ediniz )
  • Ekstra hizmetler için Ücretli paketleri vardır
 •  

 Ücretsiz ve Ücretli sunulan VPN servislerinin arasında, hizmet kalitesi farkı vardır. Bu bilinen bir gerçektir. Aradaki farkı genel VPN değerlendirmemizdeki ana başlıkları kullanarak anlatmaya çalışacağız:

Güvenlik

 VPN kullanmanın ana amacı olan güvenlik konusunda ücretsiz Vpn servisleri ile Ücretli Vpn servisleri karşılaştırmasını yapmaya bile gerek yoktur. Çünkü ücretli servisler, güvenlik seçenekleri bakımından her zaman bir adım öndedir. Ücretsiz Vpn servisleri genellikle PPTP ve az da olsa LSTP protokolü kullanır. O yüzden yavaş ve güvenlik açıkları verebilmektedirler. Ücretli servisler ise askeri standartlarda olan 256-bit AES şifreleme olmak üzere, OpenVPN, IPsec, IKEv2 gibi birçok protokol kullanmaktadır.

Gizlilik

 Kullandığınız internet hattının servis sağlayıcısı ( ISP – İnternet Servis Sağlayıcısı ), internetteki tüm hareket akışınızın verilerini, 3. Parti firmalara satabilmektedir. Bunu yapmayan ISP yok denecek kadar azdır. Örneğin Güzellik malzemeleri satan bir şirket, ISP’den bu konuyla ilgilenen ve bu tarz sitelere sık sık giren, alışveriş yapan kullanıcıların bilgilerini satın alıp, reklam yapabilirler. Bu her şirketin başvurduğu reklam yollarından biridir. Yani gizlilik konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka VPN kullanmalısınız.

Hız

 Ücretli Vpn servis sağlayıcıları, çoklu ve bölgesel sunucu desteği ile hız limitlerini her zaman en üst düzeyde tutmaya çalışırlar. Ama ücretsiz sağlayıcılar ise, genelde yüz binlerce kişinin aynı anda bağlandığı kısıtlı sunucular ile hizmet verirler. Durum böyle olunca, elbette bu anlamda da bir kıyaslama yapılamamaktadır.

Konum&Kullanılabilirlik

 Ücretsiz Vpn servisleri genelde bir veya birkaç bölgeden, sınırlı sayıda sunucu ile hizmet verirken, Ücretli servisler ise yüzlerce ülkede yer alan binlerce sunucuları ile hizmet verir. Ülke bağlantı sayısı genelde 30 ila 150 civarında olabilmektedir. Ve sunucu sayıları 500 ila 2000 arasında değişmektedir.

Limitler

 Ücretsiz Vpn’lerde her zaman bir kullanım kotası vardır. Bu limiti aşında hizmeti kullanamazsınız. Ama ücretli Vpn’lerde durum farklıdır. Birçoğu sınırsızdır ve bant genişliği limiti bulunmaz.

Destek&Uyumluluk

 Tüm cihazlar ve işletim sistemleri ile %100 uyumlu olan ücretli Vpn servislerinin, müşteri desteği de oldukça hızlıdır. Geneli 7 gün 24 saat destek sağlar. Ancak ücretsiz Vpn servisleri ile aynı şeyi söyleyemeyiz. Destek süreli oldukça uzundur ve birçok cihaz – işletim sistemleri ile sorun yaşayabilirler. .

Sonuç

 Yukarıda yapılan değerlendirme Ücretli ve Ücretsiz Vpn servislerinin genel tanıtımıdır. Karşılaştırmayı ve tercihinizi yine siz belirleyeceksiniz. Gizlilik ve güvenlik konusunda doğru tercih yapmanızı öneriyoruz.

En İyi 5 Vpn Servisi
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1500+ oylama
  9.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1300+ oylama
  9.8
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  500+ oylama
  8.5
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.4
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar