Makaleler
> Makaleler > VPN Nedir Ve Nasıl Çalışır

VPN Nedir Ve Nasıl Çalışır

12 Ara 2017Admin

Bu günlerde VPN kelimesini yoğun bir şekilde duyan birçok internet kullanıcısı VPN nedir diye soruyor. Vpn nedi ve nasıl çalışır bunu anlatmadan önce vpn’nin günümüzde neden bu kadar önemli hale geldiğine değinelim. İnternette en sık yapılan işlemlerin başında bilgi arama, sosyal medya, internet bankacılığı ve online alışveriş gelmektedir. Dikkat ederseniz, yapılan tüm bu işlemlerde bilgi güvenliğinin önemi ilk sıradadır. Çünkü kişisel verilerimiz ile yapılan işlemler olduğu için, her an gözle görülemeyen tehlikeler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O yüzden tüm internet kullanıcılarının VPN’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve çalışma mantığını detaylı öğrenmesi gerekir.

Yaptığınız birçok işlem esnasında, verileriniz karşı tarafa iletilir. Mail yollarken, alışveriş yaparken ve hatta finansal işlemlerinizde bu bilgiler karşı tarafa gönderilmektedir. Buna kredi kart bilgileriniz ve şifreleriniz de dâhildir. Bu durum tüm gizlilik ve mahremiyet haklarınızı ortadan kaldırmaktadır. Açıkçası, cüzdanınızı tanımadığınız birine teslim etmeye benzemektedir. Tüm bu okuduklarınızdan sonra, kara kara düşünmeye başladıysanız, VPN ile tanışma vaktiniz gelmiş demektir.

 

1
 VPN’nin çalışma prensipleri

 Diğer adı Sanal Özel Network ( Virtual Private Network ) olan bu sistem, internete bağlı bir ya da birden fazla cihazlar arasında oluşturulan, şifrelenmiş güvenli bir geçittir. Buna tünel de diyebiliriz. Kullanıcı ve web sitesi arasında güvenli bir geçiş yolu oluşturur. Ağ tabanlı ve sunucu tabanlı olmak üzere 2 çeşit VPN vardır. Genelde aynı mantık ile çalışsalar da, kullanım amacı olarak aralarında bazı farklılıklar bulunur. VPN şifreleme yöntemleri arasında IKEv1, IKEv2, SSTP, OpenVPN, SoftEther, PPTP, SSL gibi ileri düzey yöntemleri sayabiliriz. Kullanıcı ve web sitesi ile arasındaki iletişimi daha güvenli kılan yöntemlerdir. Bu özellikler, kullanıcının internette daha güvenli ve anonim şekilde gezinmesini ve hareketlerinin takibini zorlaştırır. VPN, tüm cihazlar ile uyumlu çalışan bir teknolojidir.

 

2
Vpn Neleri Yapamaz

 VPN servisinin internette kullanıcılar açısından faydaları saymakla bitmez ama elbette yapamayacağı şeyler de vardır. Örneğin bilgisayarınıza bulaşmış zararlı ve tehlikeli içeriklerden koruyamaz. Mevcut virüslerinizi temizleyemez ve bu durumda VPN kullansanız bile, hala tehlikedesiniz demektir. VPN kullanmadan önce, mutlaka cihazlarınızda virüs taraması yapın ve temizleyin.

 

3
  VPN Kullanmanın Faydaları

 VPN kullanmanın yararlarını başlıklar halinde derledik ve kullanım faydalarından sadece en önemli bir kaç başlığı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Verilerin Şifrelenmesi

 Bu özelliği ile internette tam koruma sağlarsınız ve tüm veri akışınız yüksek düzey şifreleme yöntemleri ile şifrelenir. Açık bir Wifi ağı kullansanız bile, VPN ile sağlanan veri şifreleme sayesinde kimlik, şifre ve finansal bilgileriniz tehlikelerden korunur. Bağlantı esnasında seçtiğiniz protokole göre, şifreleme düzeyini artırabilirsiniz.

İp Gizleme/span>

 Kullandığınız gerçek ip adresinin, VPN servisinin sağladığı ip adresi ile değiştirilmesi ile gerçek ip adresiniz gizlenmiş olur. Bu sayede anonim bir şekilde internette gezinebilir ve olası tüm tehlikelerden korunmuş olursunuz.

Sansür ve Engellemeleri Ortadan Kaldırırsınız

 Neredeyse dünyanın her ülkesinde uygulanan web sitelerine sansür ve erişim engeli sorununu, VPN ile kolaylıkla çözebilirsiniz. İnternette özgürlük sloganını destekleyen VPN servisleri, sansür uygulanan tüm web sitelerine erişim için en ideal yoldur. Bu sayede, istediğiniz favori web sitelerini hiç bir erişim engeline takılmadan gezebilirsiniz.

Yasaklı Servislere Sınırsız Erişim

 Dünyaca ünlü bazı uygulamalar ve servislere, bölgesel erişim yasağı koyulabilmektedir. Örneğin birçok ülkede Netflix ve BBC Player gibi popüler uygulamalar yasaklıdır. VPN desteği ile bu tür popüler servislere sorunsuz erişebilir ve kısıtlamaları ortadan kaldırabilirsiniz. VPN uygulaması ile istediğiniz bölgeden bağlantı sağlayabilirsiniz. Ayrıca son olarak, VPN servislerin her türlü ip – DNS sızıntılarına karşı yüksek düzeyde önlem aldığını hatırlatmak isteriz.

 

En İyi 5 Vpn Servisi
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1500+ oylama
  9.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1300+ oylama
  9.8
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  500+ oylama
  8.5
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.4
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar