Makaleler
> Makaleler > VPN’nin Tarihçesi

VPN’nin Tarihçesi

23 Ara 2017Admin

 İnternet; her ne kadar özgürlük ifade etse de, güvenlik açısından kendimizi hiçbir zaman %100 güvende hissedemeyeceğimiz kadar tehlikeli olabilmektedir. İnternetin varlığı gelişip ilerledikçe, beraberinde çok sayıda güvenlik açığı ve tehdit getirmeye başladı. Virüs, güvenlik tehditleri ve kişisel verilerin güvenliği korumak amacıyla kullanılmaya başlanan VPN, o süreçten günümüze yapısını sürekli geliştirmiştir. Türkçe anlamı Sanal Özel Ağ olan VPN kelimesinin İngilizce açılımı ise, Virtual Private Network olarak geçmektedir. Vpn İnternette yaşanabilecek olası güvenlik açıklarının, tehditlerin ve virüslerin engellenmesi amacı ile ortaya çıkmıştır.

 

1
 VPN Nasıl Ortaya Çıktı?

VPN 1996 senesinde PPTP ( Peer to Peer ) protokolünün geliştirilmesi ile beraber ortaya çıkmıştır. PPTP; en güvenli veri aktarımı formudur. PPTP, karşılıklı olarak uzaktaki bilgisayarların sanal ağ üzerinden doğrudan şifrelenmiş bağlantı kurulmasına izin vermesi ve güvenli veri aktarımı özelliği sayesinde kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamıştır. Ancak son zamanlarda şifreleme anahtarlarının direncinin düşük olduğu (40, 56 ve 128-bit) ve MS-CHAP kimlik doğrulaması korumasının yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır.

 

2
 VPN’nin Gelişme Süreci

 PPTP’nin uygulamaya koyulmasından sonra, VPN tarihinde bir sonraki gelişme, IPSec (İnternet Protokolü Güvenliği), SSTP ve L2TP’nin (Katman 2 Taşıma Protokolü) uygulanmasıydı. Güvenlik etkisi artsa da, VPN kullanıcıları arasında pek rağbet görmedi. Özel telekomünikasyon ekipmanlarına erişim ve bilgisayar ağlarının yönetimindeki gelişmiş bilgiler bu duruma sebep olan en önemli etkenlerdi.

 Genel olarak baktığımızda, özellikle son 10 sene içerisinde büyük atılım yapan VPN teknolojisi, internet kullanıcılarına birçok alanda büyük kolaylıklar sağlamıştır. Bu kolaylıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Erişim kısıtlamalarının önüne geçilmesi;

2. Sansür ve yasaklamalara karşın özgürlük;

3.İnternetteki trafik kontrolünün güçlendirilmesi;

Yeni ve daha etkili şifreleme metotlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır;

5. Online ortamdaki Finansal işlemler artmıştır;

6. VPN protokollerinin kullanıcı dostu olması ve basitleştirilmesi.

 

 2002 senesinde geliştirilen yeni VPN protokolü olan OpenVPN, 256 bit anahtar ve çoklu kimlik doğrulama yöntemleri ile güçlendirilmiş dereceli şifreleme özelliklerine sahiptir. NAT veya güvenlik duvarı arkasında bulunan bilgisayarlar arasında güvenli bir bağlantı oluşturuyordu. Çoğu tarayıcı, web siteleriyle güvenli HTTPS bağlantıları oluşturmak için SSL ve TLS protokollerini kullanmaya başladı. OpenVPN Protokolü TLS (SSL) protokolleriyle de çalışmaktadır.

 Tüm bu gelişmeler ve yenilikler, kullanıcıların internette anonim şekilde gezinmelerine imkân sağladı ve VPN kullanımını hızla yaygınlaştırdı.

 VPN teknolojisi o kadar gelişti ki, tüm bu imkanlara sadece saniyeler içerisinde, her hangi bir donanım veya ekipman satın almadan sahip olabilmektesiniz. VPN hizmet sağlayıcısının belirlediği hizmet ücretini ödeyip, online olarak hizmet alabilir ve internete daha güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz. Kısıtlı bile olsa ücretsiz VPN hizmeti sağlayan servis sağlayıcılarının da olduğunu unutmayın!

En İyi 5 Vpn Servisi
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1500+ oylama
  9.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  1300+ oylama
  9.8
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.9
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  500+ oylama
  8.5
 • Stars: 1Stars: 2Stars: 3Stars: 4Stars: 5
  700+ oylama
  8.4
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar